Krnovská nemocnice učí lidi, jak zachránit život. Pomocí videa

TISKOVÁ ZPRÁVA 6. října 2017

 

Krnovská nemocnice (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov) nabízí lidem pohodlný způsob, jak se alespoň teoreticky připravit na záchranu lidského života. Stačí se posadit k počítači a prohlédnout si tříminutové video, které ukazuje, jak resuscitovat dospělého člověka. Nemocnice se pro tento krok rozhodla proto, že při záchraně lidského života rozhoduje každá vteřina. „Lidé v takové situaci přirozeně panikaří. Jde o stresové chvíle, které nastávají zcela neočekávaně. Okamžitá resuscitace přitom zvyšuje postiženému šanci na přežití,“ říká k motivaci krnovské nemocnice její ředitel doktor Ladislav Václavec.

Krátký instruktážní film je srozumitelným audiovizuálním návodem pro poskytování první pomoci a má i vzdělávací využití. „Film si lidé mohou najít na webových stránkách naší nemocnice, je hned na titulní stránce dole. Instruktážní video využíváme také například ke vzdělávání veřejnosti na „Dnech zdraví“ nebo na besedách ve školách. Instruktážní film jsme již použili i při každoročním povinném školení všech zaměstnanců nemocnice,“ doplnil ředitel.

Prvotní myšlenka a nápad natočit vlastní vzdělávací video vzešel od náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Šarky Tavandzi. Krátký snímek natočila společnost iOpavsko, kdy hlavními aktéry jsou vrchní sestra anesteziologicko-resuscitačního oddělení Petra Žitníková a primář oddělení Marek Spyra. „Zatím máme na tento způsob edukace pozitivní ohlasy od zdravotníků,“ sdělil ředitel s tím, že do budoucna snad přijdou i ohlasy zvenčí.

Na snímku je zachycen celý postup kardiopulmonální resuscitace u dospělého pacienta. Na začátku klipu upadne náhle člověk do bezvědomí. Poté co jej nachází zdravotníci, okamžitě zahajují resuscitaci. Vše vysvětlují a názorně předvádí správný postup resuscitace. Pokud postižený nereaguje na žádné podněty, je třeba zjistit, zda normálně dýchá, sdělují důležitou základní informaci hlavní protagonisté. Když tomu tak není, voláme záchrannou službu a zahajujeme nepřímou masáž srdeční. Při masáži se přikládají ruce do středu hrudníku a hrudník se pravidelně stlačuje tempem zhruba 100 stlačení za minutu. Kdo to umí, může po 30 stlačeních 2x vdechnout do úst postiženého. Okamžitá resuscitace zvyšuje naději na přežití až třikrát. Masáž srdce musí začít co nejdříve a pokud je to možné, je nutné vytrvat v ní až do příjezdu záchranářů.

http://www.szzkrnov.cz/

ZPRACOVALA: Eva Kijonková, mediální zástupkyně, mobil: 721 857 097

 

 

 
--
Švýcarské fondyCertifikované pracoviště bazální stimulaceMinisterstvo zdrvotnictví
--