Od příštího týdne, tj. od 17.1.2022, bude v naší nemocnici možnost zavedení PICC - Peripherally Inserted Central Catheter (periferně implantovaný centrální žilní katetr). Výkon je možné provádět ambulantně i u pacientů za hospitalizace.

 

PICC je centrální žilní katetr zavedený přes jednu z žil na paži (nejčastěji v. brachialis a v. basilica), konec katetru je umístěný na pomezí horní duté žíly a pravé síně (tedy centrálně). Zavádí se pod UZ kontrolou v krátké lokální anestezii. Zavedení je bezpečné i u pacientů s poruchou koagulace, na antikoagulační léčbě, etc. Doba zavedení katetru je průměrně 3-12 měsíců, ale při správné péči i 2-3 roky.

Indikacemi pro zavedení PICC jsou například chemoterapie, dlouhodobá parenterální výživa, analgetická, infuzní a ATB terapie, absence periferního žilního vstupu, etc.

Pro objednání pacienta se prosím obracejte na interní JIP, 554 690 393. Na interní JIP je také personál vyškolený na péči o tyto typy žilních katetrů, takže je prosím neváhejte kontaktovat.

PICC tým, interní JIP

PICC