• Na každou preventivní prohlídku, bez závislosti na věku dítěte, s sebou přineste zdravotní průkaz, do kterého budou zaznamenány všechny naměřené hodnoty, očkování, výsledky vyšetření a další doporučení.
  • U dětí od 3 let s sebou přineste zkumavku (skleničku) s močí.
  • U kojenců pro jejich větší komfort přibalte látkovou plenu nebo jinou podložku, kterou použijeme místo papírového potahu lehátka.

Preventivní prohlídky jsou zaměřeny podle věku dítěte, vždy při nich dochází ke kontrole zdravotního stavu, vývoje, slouží k plánování očkování i postupů ve výživě.

Při včasném zjištění některých vad a nemocí je lepší vyhlídka pro jejich léčení.

vyšetření praktickým lékařem – komplexní vyšetření, převzetí do péče

proběhne nejpozději za 2-3 dny po propuštění z porodnice.

Jde o komplexní vyšetření, tzn. že založíme zdravotní dokumentaci, budeme si povídat o zdravotních rizicích v rodině, o  problémech předcházejících narození, zkontrolujeme novorozeneckou žloutenku, zasychání pupečníku, celkový zdravotní stav – prospívání při plném kojení, zkontrolujeme provedené screeningy a naplánujeme podávání vitamínů D a K.

prohlídka – ve 2-3 týdnech věku – změříme, zvážíme, zkontrolujeme kompletně zdravotní stav.

Prohlídka v 6 týdnech: měření, vážení, kontrola vyšetření kyčlí.

Domluvíme si očkovací kalendář Vašeho děťátka.

3., 4. ,5., a 6. měsíc – průběžné prohlídky, při kterých sledujeme váhu, růst do délky, obvod hlavičky, vyšetření kyčlí, psychomotorický vývoj, zrak, sluch, zavádíme příkrmy k mléčné výživě, očkujeme, průběžně mluvíme o denním režimu. Ve 3 měsících ukončíme podávání vitamínu K.

Blíže o očkování v samostatné záložce.

Ve 2. půlroce probíhají preventivní prohlídky co 2 měsíce.

Pokračují kontroly prospívání – míra, váha, kontroly vývoje, celkového zdravotního stavu, pokroky ve výživě, denní režim, prořezávání zoubků a doporučíme 1. stomatologické vyšetření. Toto období je bez očkování.

Preventivní prohlídka v 1 roce: kontrola prospívání – míra, váha, vývoj – řeč, motorika, zrak, sluch, kontrola prořezávání zoubků, poučení o dent. hygieně, probereme další pokroky ve výživě, přeočkujeme hexavakcínou a vakcínou proti pneumokokům. Ukončíme podávání vitamínu D.

V 15 měsících – očkování

V 18 měsících – totéž co v 1 roce, ev. krom očkování (individuálně). Vyplníte dotazník o rizicích autistických poruch.

Další prevence jsou ve dvouletých intervalech a některé mají specifické zaměření.

Ve 3 letech – udržení hygieny, mléčný chrup prořezán, mluví ve větách, motorická obratnost

V 5 letech – stav chrupu, výslovnost, test školní zralosti, očkování, individuálně podle zátěže v rodinné anamnéze kontrola lipidů v krvi. Doporučíme audiometrické vyšetření – sluch.

V 7, 9, 11 a 13 letech – kontrola anamnézy – vyskytla se v rodině závažná onemocnění? Kontrola zdravotního stavu dítěte – míra, váha, krevní tlak, puls, moč, vyšetření zraku, sluchu, barvocitu, kontrola péče o chrup, nástup puberty, projevy nemocí.

V 10 a 13 letech – očkování.

15 let – průběh puberty, vývoj sekundárních pohlavních znaků, dívkám doporučíme 1. preventivní gynekologické vyšetření , vyjádření k plánovanému studiu.

17 a 19 let – hodnocení změn ve zdravotním stavu i v rodinné anamnéze, vyjádření k plánovanému pracovnímu zařazení či dalšímu studiu.

V 19 letech – výstupní prohlídka a předání zdravotní dokumentace praktickému lékaři pro dospělé.

Kojenecké období od narození do 1 roku je obdobím velkých změn v psychickém i motorickém vývoji. Z novorozence, který většinu dne prospí a potřebuje hlavně maminčinu náruč a dostatek mateřského mléka se vyvine človíček, který se samostatně pohybuje, začíná samostatně uvažovat, má zoubky, kterými zvládá smíšenou stravu.

Po celou dobu jsou pro něj důležité sociální kontakty a přiměřené podněty (kvalitativně i kvantitativně).

Níže je přehled základních znaků dobře probíhajícího vývoje. Své dítě s ním konfrontujte s vědomím, že ne vždy probíhá vše plynule, ale většinou ve skocích (někdy vám připadá, že se za pár týdnů nic nezměnilo, pak nastane období, kdy jsou pokroky velmi rychlé). Vše budeme kontrolovat v poradně a budeme dbát na to, abychom nepřehlédli nesrovnalosti, které by vyžadovaly další vyšetření a šly např. rehabilitací vyřešit.

1 měsíc: novorozenec většinou zaujímá polohu na zádech, končetiny flektované (pokrčené) v kloubech

2 měsíce: v poloze na zádech i na bříšku zvládne přetáčení hlavičky na pravou i levou stranu, navazuje oční kontakt, usmívá se cíleně na ošetřující osobu

3 měsíce – pase koníčky

5 měsíců – otáčí se na bok na obě strany, později ze zad na bříško

6 měsíců – v poloze na bříšku se vzpírá o natažené horní končetiny, otáčí se z bříška na záda

7 měsíců – objevuje nožky jako velmi dobrou hračku, která je vždy po ruce :-))

8 měsíců – z polohy na bříšku si klekne, „péruje“ a přes šikmý sed se dopracuje k samostatnému sedu

9 měsíců – leze

10 měsíců – staví se u opory, někteří samostatně stojí, ale není to pravidlem

11 měsíců – obchází kolem postýlky, nábytku, …

12 měsíců – samostatný stoj, někteří samostatně chodí, ale není to pravidlem

Správné složení stravy a postupy v zavádění nových jídel jsou důležité k nastavení látkové výměny dítěte. Vytváří se správné stravovací návyky a vztah k jídlu.

 

Kojení – období výlučného kojení je v prvních 5-6 měsících života. Mateřské mléko má ideální složení odpovídajícím potřebám příjmu živin i tekutin.

Od konce 5. měsíce přidáváme příkrmy.

Kojenci, kteří nemohou být kvůli jakýmkoliv překážkám ze strany matky či dítěte kojeni, jsou živeni kojeneckým mlékem speciálního složení, tzv. „počáteční formulí“. Obsahuje vitamíny a důležité prvky (je fortifikováno). Postupně s věkem přecházíme na pokračující formule.

Příkrmy mohou být zařazovány již mezi 4. a 5. měsícem.

Příkrmy: vařená zelenina – začneme bramborem, mrkví – uvařené, na jemno vidličkou pomačkané do konzistence pyré naředěného zeleninovým vývarem tak, abyste mohli kojence krmit lžičkou.

Jedná se o novou chuť, konzistenci, způsob krmení, proto se nenechte počátečními neúspěchy odradit.

Příkrm stejného složení podávejte 1x denně po 2-3 dny. Pokud nedojde k žádné neočekávané ev. alergické reakci, můžete postupně, jednotlivě, přidat další druh zeleniny – špenát, květák, brokolici, kořenovou zeleninu, dýni, batát, …

Až si dítě zvykne na zeleninu, cca po 2 týdnech přidejte do měkka uvařené a na jemno nakrájené maso – kuřecí, krůtí, králičí, telecí, jehněčí, ale i hovězí. Opět respektujte přechodné potíže se zavedením jídla se změněnou konzistencí a chutí.

Postupně se zvyšují dávky, které dítě sní. Maso by mělo být zařazeno nejlépe 5-6x týdně, minimum 4xtýdně.

Vajíčko – vařený žloutek může být od půl roku věku přidáván 1x týdně.

Ovoce – postupujeme stejně jako se zařazováním zeleninových příkrmů. Čerstvé ovoce ve formě pyré zařadíme jako druhý příkrm.

Stejně, jak jsme přidali maso do zeleniny, můžeme do ovoce přidat mléčný výrobek – tvaroh, bílý neslazený jogurt.

Třetí příkrm je obilná kaše s obsahem lepku. Lepku by měly být děti vystaveny cca v 6 měsících. Přijaté porce moučného jídla nemusí být velké, ale odkládaná expozice sliznice trávicího traktu lepku by mohla vést k projevům alergie v dalším období. Stačí, když nabídneme kousek rohlíku či kůrku chleba k „žužlání“.

Asi od 9 měsíců je dítě schopno přijímat potravu po malých kouscích (pečivo se žervé, pomazánkou, jemně krájenou šunkou, strouhaným vařeným vajíčkem, sýrem).

Každé jídlo bude kojené dítě zapíjet mateřským mlékem.

Těm nekojeným nabídneme min. 2x za den kojenecké mléko z lahvičky.

Asi od 10 měsíců bychom měli i kojeným dětem nabídnout další přísun tekutin, nejlépe kojeneckou vodu ze šálku.

Do 1 roku věku dítěte nepodávejte: med, ryby, mák, ani jakkoliv upravené ořechy. Krom vařené šunky nejsou vhodné uzeniny.

Kolem 1. roku je strava kojence pestrá a stoluje s rodinou.

Kojení je důležitou složkou potravy minimálně do 2 let.

Nechejte dítě, aby si samo určilo množství snědeného jídla. Povzbuzujte jej, motivujte, ale nenuťte.

Nezmiňuji speciální mléčné formule ani dietní výživu, kterou je nutno zařadit podle individuálních potřeb.

Očkování je rozhodujícím faktorem ve snižování výskytu infekčních nemocí. Některé z nich byly pravidelným očkováním zcela vymýceny (pravé neštovice, infekční dětská obrna) nebo se jejich výskyt významně snížil (tetanus, záškrt, černý kašel apod.)
Aby se infekční agens v populaci nešířilo, musí být proočkováno co nejvyšší procento osob. Vakcíny, které používáme jsou prověřené, bezpečné, jsou registrovány a doporučeny nezávislými mezinárodními odbornými společnostmi. Všechno může mít nežádoucí a vedlejší účinky, ale u očkování vždy prospěch převyšuje rizika.

  1. BEXSERO – očkování proti meningokokovi skupiny B. Tento typ meningokoka je „nejnebezpečnější“ - nejzávažnější průběh, nejzávažnější komplikace.

Kojenci mezi 1. - 5. měsícem života jsou velmi rizikovou skupinou.

Očkujeme ve 2 dávkách, s odstupem 2 měsíců, přeočkování mezi 12. a 15. měsícem života.

Očkování je hrazeno zdravotní pojišťovnou, je-li zahájeno do 12 měsíců.

  1. Infanrix HEXA – základní očkování proti 6 závažným a v komplikovaných případech smrtelným infekčním nemocem – tetanus, záškrt, černý kašel, žloutenka typu B, dětská infekční obrna, Haemophillus.

Patří k „povinným“ očkováním, pojišťovna plně hradí.

Injekční aplikace 2 dávek  s odstupem 2 měsíců, přeočkování v 1 roce.

  1. SYNFLORIX nebo PREVENAR 13 – očkování proti pneumokokům. Očkuje se současně s Hexavakcínou.

Existuje asi 60 kmenů pneumokoků, očkuje se proti těm s agresivním (invazivním) chováním, kdy mohou být příčinou zánětu plic, opakovaného hnisavého zánětu středního ucha nebo (nejnebezpečnější projev) zánětu mozkových blan, po kterém je riziko hluchoty.

Vakcíny: Synflorix – obsahuje protilátky proti 10 nejčastějším kmenům, plně hrazen ZP.

Prevenar 13 – proti  13 kmenům, doplatek pacienta je asi 500 Kč na 1 dávku.

  1. ROTATEQ – vakcína proti rotavirům, což je nejčastější střevní infekce u malých dětí. Nejčastější příčina hospitalizace pro dehydrataci při zvracení a průjmu.

Neaplikuje se injekčně, ale do pusinky ve formě kapek.

Má celkem 3 dávky a musí být kompletně naočkováno do 7 měsíců života.

Maximální efekt a profit je pak pro děti v období 1-3 roky. Protilátky vydrží chránit organizmus asi 3roky.

Zdravotní pojišťovny jej plošně nehradí, jen přispívají. Cena je asi 1100 Kč na 1 dávku .

Děti musí být v době očkování zdravé – bez projevů akutního onemocnění. Přesto není účinek vždy stoprocentní a také mohou mít vakcíny vedlejší účinky, které však jsou většinou známkou probíhající reakce imunitního systému. Nejčastěji to bývají reakce lokální - bolest a zarudnutí v místě vpichu, bolest končetiny (projeví se neklidem a tím, že vaše děťátko končetinu šetří).

Z celkových reakcí – teplota. V den očkování a den následující dítě sledujte, při podezření z vzestupu teploty ji přeměřte a přesáhne-li 38°C (38,5°C v zadečku), podejte lék proti teplotě (Paracetamol nebo Ibuprofen) podle rozpisu, který jste dostali. Stejně tak můžete podat léky při větší bolesti bez doprovodné teploty.

V praxi to bude vypadat takto:

ve 2 měsících – BEXSERO 1. dávka + ROTATEQ 1. DÁVKA

ve 3 měsících – HEXACIMA + PREVENAR – 1. dávky

ve 4 měsících – BEXSERO – 2. dávka + ROTATEQ 2. DÁVKA

v 5 měsících – HEXACIMA + PREVENAR – 2. dávky

v 6 měsících -  ROTATEQ 3. dávka

půlrok je bez očkování, přeočkování hexavakcíny + pneumokoka bude v 1 roce, Bexsero ve 13.-14. měsíci, v 15 měsících očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Nebojte se očkování, ochrání vaše děti před vážnými nemocemi, vám přinese klid a jistotu.

v 5 letech: přeočkování proti tetanu, záškrtu a dávivému kašli (ADACEL, boostrix)

mezi 5. a 6. rokem – přeočkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím u dětí, které byly podle nového očkovacího kalendáře očkovány v batolecím věku jen jednou dávkou (PRIORIX ev. MMR vakcína)

v 10 letech: přeočkování proti tetanu, záškrtu, dávivému kašli a dětské obrně (ADACEL polio)

ve 13 letech (mezi 13. a 14. rokem) – očkování proti papilomaviru – u obou pohlaví. (CERVARIX, SILGARD)

mezi 14. a 15 rokem: očkování proti meningokokům pro děti, které nebyly očkovány dříve - BEXSERO ve 2 dávkách s odstupem 2 měsíců a 1 dávka vakcíny Nimenrix.

Nemoc Očkovací látka Termín očkování Počet dávek
Rotavirové infekce ROTATEQ mezi 6. a 32. týdnem
(roztok do pusinky)
3
ROTARIX 2
Meningokok B BEXSERO od 2 měsíců
(při zahájení do 12 měsíců nebo v období mezi 14. a 15. rokem hradí ZP plně)
1-4 podle věku zahájení
TRUMEMBA od 10 let 1
Meningokoky A,C,Y,W NIMENRIX od 6 týdnů
(při zahájení do 2 let nebo v období mezi 14.a 15. rokem, hradí plně ZP)
1-3 podle věku zahájení
Žloutenka typu A HAVRIX od 1 roku 2, rozestup 6 měsíců
VAQTA
Klíšťová encephalitis FSME-immun od 1 roku 3 v základním očkování, pak pravidelné přeočkování co 3-5 let
ENCEPUR
Papilomavirová infekce - rakovina děložního čípku SILGARD od 14 let (při podání 1. dávky mezi 13. a 14. rokem hradí pojišťovna plně) 2, rozestup 6 měsíců
CERVARIX