O devadesát pacientů s Covid-19 /a další pacienty, kteří vyžadují péči po prodělání tohoto onemocnění/ se starají týmy zdravotníků krnovské nemocnice. Počet nových pacientů nadále stoupá a jen za posledních 48 hodin přibylo přes 20 hospitalizovaných! Nemocnici dochází covidová lůžka, a to i pro pacienty v nejtěžším stavu.

Vedení nemocnice rozhodlo o zastavení veškeré neakutní péče a poprvé od začátku pandemie omezilo i ambulantní provoz. Lidé, kteří mají naplánováno preventivní vyšetření na příští týdny, by si měli telefonicky ověřit, zda budou ošetřeni, případně si musí domluvit jiný termín. „Všechny zdravotníky přesouváme na pracoviště, kde se poskytuje akutní péče. Tu budeme schopni zajistit i nadále. Včera a dnes jsme přestali přechodně přijímat pacienty s nejtěžším průběhem onemocnění Covid-19. Ty musí rychlá záchranná služba převážet do jiných nemocnic. Máme bohužel plno a musíme se postarat o pacienty, u kterých se průběh onemocnění zhorší,“ sdělil ředitel nemocnice MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

Vlídnost ke zdravotníkům

Ředitel nemocnice Ladislav Václavec poprosil širokou veřejnost, aby byla vlídná ke zdravotníkům, i když jsou často nervózní. „V současné době pracují ve velkém psychickém i fyzickém nasazení, práce je mimořádně náročná, navíc v oslabeném počtu lidí /přes 80 zdravotníků je na ošetřovném, někteří v pracovní neschopnosti/. Buďme vzájemně ohleduplní a tolerantní. Všem zdravotníkům za jejich nasazení děkuji,“ sdělil ředitel Václavec.

Prosba o pomoc

Krnovská nemocnice prosí o pomoc všechny zdravotníky, kteří jsou na mateřské, v penzi, případně pracují v privátním sektoru či mimo obor. „Prosíme o pomoc všechny kolegyně a kolegy mimo naše zařízení, jelikož jsme ve zcela mimořádné situaci. Naše týmy jsou na hraně svých kapacit. Nechceme a nemůžeme si dovolit nechat naše lidi padnout vyčerpáním,“ pokračoval ředitel Václavec a vyzval praktické lékaře pro dospělé, aby také pomohli: „Z naší spádové oblasti pravidelně do služeb LSPP nastupují dva až tři praktičtí lékaři pro dospělé, kterým jsme vděčni, že plní svoji povinnost. I tak je to žalostně málo. Proto bych chtěl vyzvat kolegy praktické lékaře pro dospělé, aby začali alespoň nyní sloužit na pohotovosti jednu službu v měsíci. Nejde jen o povinnost, ale v této situaci snad i o lékařskou čest. Předem jim za zapojení se do řešení krizové situace děkuji.“

Co bude dál

Nemocnice počítá s tím, že situace bude v příštích dnech ještě kulminovat. Nevýhodou zůstává, že se pacienti ve velmi vážném stavu zotavují dlouho a přitom stále vyžadují intenzivní péči. Aktuální data nemocnice potvrzují skutečnost, že ve vážném stavu končí převážně neočkovaní pacienti.

Tato oddělení zaplnili pacienti s Covid-19

Kritický průběh onemocnění: ARO /anesteziologicko-resuscitační oddělení/, interní JIP /jednotka intenzivní péče/

Středně těžký průběh onemocnění: TRN /plicní oddělení/, ortopedické oddělení, rehabilitační oddělení, část následných lůžek OOP Město Albrechtice.

aFoto SZZ Krnov 1

aFoto SZZ Krnov 2

Krnovská nemocnice zažívá velmi těžké chvíle. Zdravotníci doufají, že nápor pacientů s Covid-19 bude co nejdříve kulminovat. Foto Jiří Krušina