Nové špičkové ultrazvuky Samsung za 2,36 milionu Kč s DPH mají k dispozici v krnovské porodnici. Pomocí přístrojů mohou lékaři provádět prvotrimestrální screening plodu. Těhotné ženy z regionu dosud musely toto vyšetření absolvovat v Olomouci či v Ostravě.

 

„V naší porodnici máme celou řadu novinek, ať už jde o moderně vybavené nadstandardy, či dle dnešních trendů přepracovaný jídelníček pro těhotné ženy a maminky po porodu. Nové ultrazvuky pořízené z prostředků dotačního titulu REACT, na kterých budou lékaři provádět prvotrimestrální screening, jsou bezpochyby nejvýznamnější událostí posledních let. Pro těhotné ženy z regionu to znamená, že již nemusí na vyšetření jezdit do Olomouce či Ostravy. Provedeme jej ve stejné kvalitě u nás, čímž ušetří čas i peníze za cestu,“ uvedl ředitel nemocnice MUDr. Ladislav Václavec, MBA.

Odhalí vady

Prvotrimestrální screening plodu se provádí v 11. až 13. týdnu těhotenství. „Smysl tohoto vyšetření je především v posouzení individuálního rizika genetických vad, jako je například Downův syndrom. Jedná se o kombinované vyšetření, kdy výsledek testu závisí jak na ultrazvukovém, tak biochemickém vyšetření v začátku těhotenství. V případě vysokého rizika doporučuje lékař další konzultaci s genetikem. Důležitou součástí ultrazvukového vyšetření je i stanovení přesné délky trvání těhotenství,“ uvedl zástupce primáře krnovské porodnice MUDr. Igor Michalec, Ph.D. V rámci konzultace je stanoveno riziko tzv. pre-eklampsie, onemocnění, které významně ovlivňuje jak plod, tak zdraví matky. Vyhodnocení se provádí dle protokolu FMF (Fetal Medicine Fundation) podle přesně stanovených mezinárodních kriterií. Nový přístroj bude využíván nejen v porodnictví, ale v také v rámci gynekologie při dalších ultrazvukových vyšetřeních.  

Velká výhoda

Uvedení nového ultrazvuku do provozu v Krnově si nenechal ujít ani náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje MUDr. Martin Gebauer: „Jako gynekolog nesmírně oceňuji, že v krnovské porodnici neustále zvyšují kvalitu služeb pro těhotné ženy. Je zřejmé, že zajištění tohoto typu vyšetření přímo ve zdejší porodnici ocení všechny ženy ze spádové oblasti krnovské nemocnice, jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj. Krnovské porodnici blahopřeji k rozvoji a maminkám přeji, aby u nich screening byl jen pouhým ujištěním, že čekají zdravé potomky.“

 

Budoucím maminkám končí trápení na cestách

Prvotrimestrální screening v Krnově ušetří těhotným ženám z regionu 2 až 8 hodin na cestě. Z Krnova cesta do Olomouce trvá automobilem přes hodinu. Vlakem pak více než 2 hodiny. Z Osoblahy do Olomouce se autem dá dostat za 2 hodiny /vlakem či autobusem přibližně za 4 hodiny/. Řada žen si navíc na screening bere doprovod. „Tím, že nemusím do Olomouce, ušetřím čas sobě a hlavně partnerovi, který si nemusí brát půl dne volna v práci, aby pohlídal doma starší dítě. Navíc ušetříme za benzín. Děkuji krnovské porodnici, že myslí na maminky,“ nechala se slyšet těhotná Vendula z Krnova.

 

Trasa Vzdálenost Spotřeba 8 l/100 km při ceně PHM cca 44 Kč/1 l
Krnov–Olomouc–Krnov 160 km 563 Kč
Osoblaha–Olomouc–Osoblaha 220 km 774 Kč

FOTO prvotrimestrální screening 2

Zleva - Ředitel krnovské nemocnice MUDr. Ladislav Václavec, MBA, primář porodnice MUDr. Jozef Pitoňák, Ph.D., zástupce primáře krnovské porodnice MUDr. Igor Michalec Ph.D., náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví MUDr. Martin Gebauer slavnostně uvedli do provozu nový ultrazvuk Samsung, který bude využíván při prvortimestrálním screeningu plodu. FOTO Jiří Krušina

 FOTO prvotrimestrální screening 5

Paní Vendula Moravcová dorazila jako první žena na prvotrimestrální screening do krnovské porodnice. FOTO Jiří Krušina