Krnovská nemocnice
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace Příspěvková organizace Moravskoslzeského kraje

Ambulance cestovní medicíny nabízí očkování a doklady do exotických destinací

Ambulance cestovní medicíny nabízí očkování a doklady do exotických destinací

Infekční ambulance v krnovské nemocnici je zároveň ambulancí cestovní medicíny. Kromě diagnostiky a léčby infekčních nemocí zde nabízí poradenství zdravým lidem, kteří plánují cestu do zahraničí. Pokud se cestovatel rozhodne absolvovat očkování v naší infekční ambulanci, může současně požádat o vystavení Mezinárodního očkovacího průkazu.

„Zájemci se v ambulanci dozví, jaké nemoci hrozí v různých částech světa, či které vakcíny jsou tam povinné a které doporučené. Před odjezdem do exotických zemí, ať už na východ, jih, západ či sever, je důležité sestavit plán očkování, se kterým u nás pomůže paní doktorka Kateřina Firleyová,“ sdělil mluvčí krnovské nemocnice František Kuba.

Objednat se včas

Sezona letních dovolených právě začíná. Cestovatelé by měli být naočkováni ideálně dva týdny před odjezdem. Povinné očkování vyžadují nejen úřady při cestách po Evropě, ale také ve státech Afriky, Asie, Karibiku, Oceánie, Ameriky či Středního východu.

Bezpečné a účinné vakcíny

Infekční ambulance v krnovské nemocnici při telefonické konzultaci zájemcům doporučí individuální očkovací plán podle konkrétní destinace, kterou chtějí navštívit. V exotických zemích hrozí nákaza tyfem, malárií, dětskou obrnou, žloutenkou, cholerou, meningokokem, tetanem, vzteklinou, žlutou zimnicí a dalšími nemocemi, které u nás většinou známe jen z literatury. „Optimální je vyhradit si na očkování čas alespoň šest týdnů před cestou. Před většinou zmíněných onemocnění se můžeme chránit osvědčenými vakcínami s vysokou účinností. Jsou bezpečné. Jejich nežádoucí účinky jsou minimální. Hlavní je, aby se zájemci na očkování přihlásili včas. Pokud dorazí na poslední chvíli, může se stát, že už nestihneme naočkovat všechno, co požadují. V případě vztekliny musí počítat s tím, že to může trvat o něco déle, než tělo vytvoří protilátky,“ představila obor cestovní medicíny sympatická lékařka Kateřina Firleyová.

Mezinárodní očkovací průkaz

Očkování je investice do prevence. Zkušení cestovatelé už počítají s tím, že vakcíny nejsou zrovna levné. Například kompletní povinné i doporučené očkování před výjezdem do Asie může zvýšit náklady na dovolenou řádově o pět tisíc korun. „Úřady mnoha států při kontrolách na hranicích a na letištích vyžadují kromě pasu také předložit Mezinárodní očkovací průkaz. Je to doklad, do kterého se zapisují všechny vakcíny. Kulaté razítko potvrzuje, že aplikace proběhla v akreditovaném očkovacím centru. Infekční ambulance krnovské nemocnice tuto akreditaci splnila. Naši klienti mají jistotu, že potvrzení o očkování má mezinárodní platnost, a že ho budou akceptovat úřady po celém světě,“ uvedla MUDr. Kateřina Firleyová.

Očkovací centrum každou středu

Infekční ambulance jako centrum očkování a cestovní medicíny v krnovské nemocnici funguje každou středu. Očkování se provádí na základě přechozí objednávky, aby si ambulance ve spolupráci s lékárnou zajistila požadované vakcíny. „Stačí vytočit telefonní číslo 730 570 650. Sestřička ochotně poskytne zájemcům informace jak se objednat na očkování nebo na konzultaci,“ dodala lékařka Kateřina Firleyová. Odborníci z oblasti cestovní medicíny také sledují aktuální informace o epidemiologické situaci v různých částech světa. Poradí cestovatelům i po návratu domů, pokud v zahraničí řešili nějaké zdravotní problémy.

Zkušenost krnovské cestovatelky v Africe

Očkovací průkaz před cestou do Afriky si vyřídila také Michaela Kosařová z Krnova. „Když jsem se chystala jako dobrovolník do Ugandy, poradili mi před cestou očkování na choleru, žloutenku typu A, žlutou zimnici a vzteklinu. Všechny vakcíny jsem si nechala zapsat do očkovacího průkazu, takže s africkými úřady nebyly žádné problémy, a navíc jsem se cítila v bezpečí. Před odletem jsem začala preventivně užívat antimalarika. Když to po pár dnech v Ugandě vyvolalo nežádoucí vedlejší účinky, stačilo zatelefonovat do Česka do ambulance cestovní medicíny, zda můžu antimalarika vysadit a jakými léky potlačím alergickou reakci. Díky této zkušenosti všem cestovatelům doporučuji vakcinaci, Mezinárodní očkovací průkaz a hlavně si do mobilu uložte kontakt na ambulanci cestovní medicíny,“ popsala svou zkušenost fotografka a cestovatelka Michaela Kosařová, která svou fotografickou tvorbu v zahraničí prezentuje pod pseudonymem Misha Lens, aby se kolegové nemuseli potýkat s českým „ř“ v jejím příjmení. Konzultace v ambulanci cestovní medicíny využila nejen v souvislosti s tropickou Afrikou, ale třeba také před cestováním daleko na severu po Islandu.

Další tiskové zprávy
Hlasuj v anketě
nejlepší nemocnice
roku 2024