Krnovská nemocnice
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace Příspěvková organizace Moravskoslzeského kraje

V krnovské nemocnici rozšířili rehabilitaci a vybudovali unikátní respirium s parkem

V krnovské nemocnici rozšířili rehabilitaci a vybudovali unikátní respirium s parkem

Nová přístavba rehabilitace s unikátním rehabilitačním respiriem a rehabilitačním parkem slouží od dnešního dne pacientům krnovské nemocnice. Vybudování komplexu v prostorách původního lesíku trvalo déle než rok a přišlo na 78 milionů korun. Finance na stavbu poskytl nemocnici její zřizovatel Moravskoslezský kraj.

Nemocnice v Krnově si po mnoho let zakládá na kvalitní rehabilitaci, která je zde rozdělena na ambulantní a lůžkovou část. Právě k pavilonu s lůžkovou částí byla naprojektována přístavba s novými nadstandardními pokoji, tělocvičnami, vodoléčbou a zázemím pro personál. „Lůžková část naší rehabilitace patří mezi nejvytíženější pracoviště nemocnice, jelikož zde překládáme pacienty po velkých ortopedických operacích, dále pak pacienty, kteří jsou po mozkových příhodách a nepotřebují již péči našeho iktového centra, pacienty z plicního oddělení a dalších pracovišť,“ sdělil ředitel nemocnice MUDr. Ladislav Václavec, MBA. Navýšit počet lůžek a dobudovat potřebné zázemí pro oddělení plánoval několik let. „Zároveň jsem chtěl, aby pacienti mohli z oddělení vycházet ven a v pěkném počasí se procházet po stezkách a cvičit. Následně vznikl nápad rehabilitačního respiria, aby pacienti nebyli odkázáni jen na dobré povětrnostní podmínky, ale mohli být při rehabilitaci v přírodě i za nepříznivého počasí, a aby zde mohli se svými návštěvami,“ pokračoval ředitel nemocnice.

Zdravotnictví prioritou

Podpořit finančně náročný projekt se rozhodl zřizovatel nemocnice, kterým je Moravskoslezský kraj. „Do rozvoje krnovské nemocnice jsme v posledních letech investovali stovky milionů korun. Vždy šlo o projekty, které přispěly ke zkvalitnění péče o pacienty. Cílem rehabilitace je co nejrychleji a co nejvhodnějším způsobem obnovit fyzické, psychické i sociální schopnosti pacientů po úrazech a dalších onemocněních. Jsem přesvědčen o tom, že tady se to díky nejmodernějším léčebným a rehabilitačním metodám v příjemném prostředí a vlídné atmosféře bude hodně dobře dařit,“ sdělil při slavnostním otevření prostor hejtman Moravskoslezského kraje Ing. Josef Bělica, MBA.

Výhoda pro pacienty

Primář oddělení MUDr. Arnold Pavlík spatřuje v nových prostorách řadu výhod: „Abych se přiznal, tak jsem při prvotních nákresech před třemi lety nevěřil, že se panu řediteli podaří přesvědčit vedení kraje, aby tento jedinečný projekt financovali. Dnes otevíráme prostory, které nám mohou závidět mnohé lázně. Prostory ryze moderní, na které navazuje z přírodních materiálů navržené respirium s vnitřní zelení, obklopené stezkami s lavičkami, cvičícími prvky. Jsem si jist, že unikátní prostory budou mít pozitivní vliv na rekonvalescenci pacientů našeho oddělení, že se zde budou dobře cítit návštěvy a personál.“

Výhodou respiria a stezek je, že si pacienti mohou vyzkoušet pohyb i v jiných podmínkách, než jen v nemocnici s rovnou podlahou. „Tím, že řada pacientů nemůže po pobytu v nemocnici odjet do lázní, ale musí zůstat doma, může díky této investici využít k rehabilitaci zázemí nového parku krnovské nemocnice. Samozřejmě, že venkovní prvky v rámci hospitalizace budou pacienti využívat pod dohledem fyzioterapeutů, kteří jim vysvětlí, jaké cviky jsou pro ně vhodné a jakou náročnost cvičení si mají zvolit,“ sdělila vedoucí fyzioterapeutka Bc. Hana Sovadinová. 

Krása na pohled

Dílo realizovala společnost První KEY STAV, a. s. na základě projektu Ing. arch. Martina Jandy. Krnovská nemocnice objekt nominuje do soutěže Stavba roku. „V životě jsem navrhl celou řadu různých staveb. Musím se přiznat, že na přístavbu rehabilitace s respiriem, na které navazují stezky s lavičkami a cvičícími prvky, jsem obzvláště hrdý. Děkuji panu řediteli Václavcovi, že se do realizace tohoto nápadu rozhodl jít. Děkuji dodavateli stavby, že se držel plánů a kolegům z technického úseku nemocnice za pomoc a řadu důležitých podnětů,“ dodal architekt Martin Janda.

Ortopedický pacient pan Jiří v krnovské nemocnici rehabilituje po operaci. „Byl jsem zvědavý, co se staví v parku a jak to bude fungovat. Sestřičky mi vysvětlily, že nemocný člověk po úrazu nebo v pokročilém věku může bydlet doma, a přitom chodit do nemocnice na procházky a cvičit. Budeme tady mít odborné vedení a vybavení jako v lázních, a také příjemná místa v parku i v respiriu na oddech a posezení třeba s rodinou,“ řekl pan Jiří.

 

Další tiskové zprávy