Kyslíkové koncentrátory neboli oxygenátory – přístroje, které neustálým přísunem koncentrovaného kyslíku pomáhají pacientům s chronickou plicní nemocí, alergikům a dalším, kteří jsou ohroženi nedostatečnou hladinou kyslíku v krvi. Krnovská nemocnice získala dva nové moderní modely těchto přístrojů, které nahradí dosavadní problematický transport s nutností manipulace s kyslíkovými lahvemi. Nákup přístrojů umožnil dar firmy ZEVETA Bojkovice.
Prvním, kdo nový oxygenátor vyzkoušel, byl osmasedmdesátiletý František Vrána z Mikulovic. Ze své zajímavé a extrémně náročné práce báňského záchranáře si odnesl nejen spoustu vzpomínek, ale také doživotní zdravotní potíže. „Dělal jsem na šachtě 21 let a 265 dní, přesně. A celou tu dobu vlastně v tom nejhorším – kam nemohli havíři, tam jsme šli my. Nedostatkem kyslíku v krvi trpím už od
80. let, na kyslík musím být připojený neustále, bez něho se už neobejdu. Cítil jsem se poslední dobou docela dobře, ale ta letní horka mi dala pořádně zabrat a zase se to zhoršilo. Do toho přišla cukrovka a taky problémy ve spánku, někdy ‚vypnu‘ i na víc jak minutu,“ vyprávěl František Vrána.
Právě inhalace vzduchu obohaceného o koncentrovaný kyslík pomáhá pacientům s podobnými potížemi. Malý přenosný přístroj nezabere mnoho místa, ale jeho pomoc je neocenitelná. „Přístroj je dobrou zprávou zejména pro pacienty s těžkým onemocněním plic a srdce, jejichž léčba kyslíkem nemůže být přerušena ani po dobu převozu sanitním vozem. Nové vybavení sanitek využijí pacienti jak při převozu po ukončení hospitalizace do domácí péče, tak ti, jejichž zdravotní stav naopak hospitalizaci vyžaduje. Poslouží ale také těm, kteří jedou na ambulantní vyšetření. V minulosti se takové cesty realizovaly v sanitním voze, ve kterém byla umístěna tlaková láhev s kyslíkem. To už ale z důvodu bezpečnosti neumožňují nejnovější nařízení. Oxygenátor je malý, skladný, snadno se s ním manipuluje, velmi komfortní je i fungování na vnitřní baterie, bez nutnosti připojení ke zdroji elektrického proudu. V obsluze přístroje byly zaškoleny všechny posádky sanitek krnovské nemocnice, může být proto dle potřeby použit v kterémkoli voze,“ uvedla náměstkyně pro léčebnou péči SZZ Krnov MUDr. Marie Žaloudíková.
František Vrána absolvoval sanitkou krnovské nemocnice 80 km dlouhou cestu do Olomouce, kde jej čeká řada specializovaných vyšetření. „Byla to pohodlná cesta. Doma mám klasický velký přístroj, se kterým ani nepohnu, tady jsem na cestu dostal jen takový malý batoh, který je pohodlnější a přitom výkonnější. Dřív byla jakákoli cesta problém, teď je to brnkačka,“ pochvaloval si pacient zážitky z jízdy.
Dar života
Nové kyslíkové koncentrátory pořídila nemocnice z prostředků, které jí darovala společnost ZEVETA Bojkovice a. s. V letošním roce šlo o 200 tisíc korun. „Když nás v létě oslavila společnost Zeveta, že nám stejně jako v předchozích letech poskytne finanční dar, rozhodli jsme, že za peníze pořídíme oxygenátory, jež jsou nesmírně důležité při převozu pacientů, kteří potřebují kyslíkovou podporu," uvedl ředitel nemocnice MUDr. Ladislav Václavec, MBA a pokračoval: „Roční rozpočet nemocnice přesahuje miliardu korun. Díky významné podpoře našeho zřizovatele, Moravskoslezského kraje, a úspěšnému získávání financí z různých dotačních titulů se nám daří rozvíjet jednotlivá pracoviště nemocnice při vyrovnaném rozpočtu. Přesto si podobných darů vážíme a vnímáme je jako krásné lidské gesto směrem k pacientům. Společnosti Zeveta Bojkovice patří naše díky a věřím, že nám zachová přízeň i v příštích letech."