Krnovská nemocnice
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace Příspěvková organizace Moravskoslzeského kraje

Felinoterapie: pacientům se věnuje modrooká kočka Elis

Felinoterapie: pacientům se věnuje modrooká kočka Elis

V krnovské nemocnici si první pacienti vyzkoušeli novinkou: felinoterapii, neboli návštěvu „kočičí terapeutky“.  Felinoterapie nabízí podpůrnou léčbu, relaxaci, rehabilitační techniky a aktivizační metody založené na kontaktu pacienta s kočkou.

Sestra Oddělení dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče DIOP  Veronika Štěpáníková  koncem roku 2023 poprvé představila kolegům a pacientům svou roční kočku Elis. Huňatá kočka s modrýma očima prošla výcvikem, aby se pod odborným vedením mohla věnovat pacientům DIOP. Elis je typický zástupce plemene ragdoll, což v angličtině znamená hadrová panenka. Když se kočky ragdollky uvolní, opravdu připomínají bezvládnou hadrovou panenku nebo plyšáka.

Pro pacienty, kteří před hospitalizací měli doma kočky, kontakt s Elis funguje jako reminiscenční terapie založená na příjemných vzpomínkách. Hlazení kočičí srsti procvičuje jemnou motoriku. Kontakt se zvířecím teplem odbourává pocity úzkosti a stresu. Osobám s omezenou hybností hravá mazlivá kočka vyplňuje čas na lůžku jako zábavná společnice. Pro personál DIOP je největší odměnou, když se kočce Elis podaří vykouzlit úsměv na tvářích pacientů.

Sestra DIOP Veronika Štěpáníková se v rámci vzdělávání dozvěděla o novém trendu felinoterapie. Protože má osobní zkušenost jak na člověka působí kontakt s domácími mazlíčky, rozhodla se terapeutickou práci s kočkami studovat na odborné úrovni. V krnovské nemocnici jako první nabídla pacientům možnost felinoterapie. „Vážím si toho, že jsem zde dostala příležitost uplatnit své zkušenosti s felinoterapií.  Termín felinoterapie ještě není moc známý, ale když se řekne dnes za námi přijde Elis, všichni na DIOP už ví, co to znamená,“ představila Veronika Štěpáníková roční kočku Elis.

Základem felinoterapie je klidná mazlivá zdravá kočka, která se chová předvídatelně i když jsou kolem ní cizí lidé. Díky své povaze jsou modrooké ragdollky ideální plemeno. „Jsou klidné, přátelské, společenské, přítulné a hravé. Někdy se říká, že ragdollka je převlečený pes, protože se snadno naučí aportovat. Když Elis hodíte balonek, tak ho přinese zpátky. Samozřejmě nosí i jiné hračky,“ představila Veronika Štěpáníková svou Elis - první kočičí terapeutku v krnovské nemocnici.

MUDr. Ladislav Václavec, MBA ocenil iniciativu sestřiček DIOP, které se rozhodly vyzkoušet tento nový trend. „DIOP jsme v našem kraji otevírali jako vůbec první nemocnice před patnácti lety. Jsem rád, že tým zdravotníků neusnul na vavřínech a soustavně přichází s novinkami v oblasti terapeutických metod. Ve starověkém Egyptě lidé věřili, že jsou kočky božstvem a chrání lidi před zlem. Tuto skutečnost nedokážeme potvrdit, ale nahlas můžeme říci, že pacientům z DIOP přináší pozitivní náladu a zároveň klid.“

Vrchní sestra DIOP Olga Kurečková doplnila, že pozitivní náladu kočka modroočka Elis přináší nejen pacientům, ale také zdravotníkům. „Na návštěvy kočky Elis na našem oddělení se těšíme všichni. Těžko se ubránit dojetí, když vidíte, jak pacienti reagují na tu kočičí hravost a přítulnost. Ověřili jsme si v praxi, že felinoterapie dokáže zlepšit náladu pacientům i zdravotníkům,“ uzavřela vrchní sestra DIOP Olga Kurečková.

Snížení stresové zátěže při hlazení koček nebo psů není jen subjektivní pocit.  Potvrzují to experimenty, při kterých byla figurantům exaktně měřena hladina „stresového indikátoru“ kortizolu ve slinách při mazlení se zvířaty nebo si při prohlížení obrázků psů a koček. Zdravotní pojišťovny zatím felinoterapii neproplácí, ale už ji testuje několik českých nemocnic. Samozřejmě při dodržení přísných veterinárních, hygienických a medicínských pravidel.

Všechny aktuality