Krnovská nemocnice
Sdružené zdravotnické zařízení Krnov, příspěvková organizace Příspěvková organizace Moravskoslzeského kraje

Klauni Arník a Čučululek bavili pacienty dětského oddělení

Klauni Arník a Čučululek bavili pacienty dětského oddělení

Dětem hospitalizovaným v krnovské nemocnici poprvé předvedli své taškařice nemocniční klauni  Arník a Čučululek. „Terapie smíchem“ je podstatnou projektu Dr. Klaun neziskové organizace Chance 4 Children (c4c). V rámci tohoto projektu klauni prochází školením a nácvikem, aby mladým pacientům uměli nabídnout individuální vystoupení na míru.

„Naše organizace Chance 4 Children po celé republice sdružuje desítky proškolených nemocničních klaunů pro děti i seniory. Je to pestrá sestava. V našich řadách máme zdravotní sestry a bratry, psychology i sociální pracovníky, ale máme mezi sebou také kouzelníky a herce, kteří mají zkušenosti s veřejným vystupováním. Pokud víte o někom, kdo má předpoklady dělat nemocničního klauna, a chtěl by si to zkusit, rádi ho zaškolíme,“  představil koncept J. Rafał Wojas z Chance 4 Children, který umí rozesmát děti jako klaun Čučululek.

Společně s kolegou klaunem Arníkem na dětském oddělení krnovské nemocnice předvedli svůj repertoár. Tančí, zpívají, hrají hry, tvoří z balónků zvířátka, nebo si s malými pacienty jen tak povídají. Jejich kouzelný kufr je plný bláznivých klaunských rekvizit a hraček.

Profese: nemocniční klaun

Pro nemocniční klauny každá návštěva začíná opatrným nahlédnutím do pokoje. V této úvodní fázi klauni vyhodnotí aktuální emoce a psychické rozpoložení dětských pacientů, aby jim přizpůsobili program na míru.  „Některé dítě rozesměje bláznivá klauniáda s písničkami pořádně nahlas, ale jinému zase vyhovuje klidné povídání, třeba i šeptem. Nebo i ticho s prvky pantomimy,“ popsal  J. Rafał Wojas svou profesi nemocničního klauna. Ovládá umění improvizace, takže jeho ukulele se z hudebního nástroje ve vteřině dokáže proměnit v deštník, pádlo,  tenisovou raketu nebo cokoliv jiného, na co zrovna přijde řeč při povídání s dětmi.

Klaun Arník zná nemocnici pohledem pacienta

Parťákem J. Rafała Wojase je kolega klaun Arník z Krnova. „Byl to můj dávný sen pobavit nemocné děti v kostýmu nemocničního klauna. Je mi 65 let, takže zdravotní problémy se pomalu hlásí. Poznal jsem prostředí krnovské nemocnice pohledem pacienta a mám zde řadu přátel. Tak vznikl nápad, že bych mohl zlepšit náladu nemocným dětem v masce nemocničního klauna. Je pro mě čest, že jsem v rámci projektu Dr. Klaun mohl absolvovat školení a nácvik, abych pochopil specifika klaunského oboru. Je založený na empatii, improvizaci a smyslu pro humor,“ představil se nemocniční klaun Arník z Krnova.

Nejen nemoc nebo úraz, ale také samotný pobyt v neznámém prostředí může u hospitalizovaných dětí vyvolat úzkost a stesk. Úkolem nemocničních klaunů je přivést děti na veselejší myšlenky.  „Čistíš si zuby jednou ročně nebo každý den? Používáš při tom vodu v prášku, nebo tekutou?,“ zahájili konverzaci na dětském oddělení krnovské nemocnice klauni Arník a Čučululek. Dokázali pobavit pacienty od předškoláků po dorostence. Také rodiče malých pacientů a zdravotníci se jejich klauniádě od srdce zasmáli. Každé vystoupení je jedinečné. Proto jsou všichni zvědaví, s čím nemocniční klauni přijdou příště.

Všechny aktuality