Stovky pacientů ročně navštíví dermatovenerologickou (kožní) ambulanci v krnovské nemocnici. Velká část z nich se přichází zeptat na měnící se znaménko a odchází s dobrou zprávou, že jde o drobné a bezvýznamné změny. Řada pacientů ale má skutečně melanom, na který každý rok v Česku zemře na 300 lidí. Význam prevence si v květnu připomínají všechny evropské státy v rámci Evropského dne melanomu, ke kterému se připojil i tým krnovské nemocnice.
Zhoubný kožní nádor melanom se vyvíjí z pigmentových buněk. Obvykle se vyskytuje na kůži, ale postihuje i sliznici oka, dutinu ústní, trávicí trakt, genitál a objevit se může také na nehtech. „Počet diagnostikovaných zhoubných melanomů neustále roste. V krnovské ambulanci si tuto diagnózu vyslechne několik pacientů ročně. Podstatné u tohoto onemocnění je nečekat, ale při prvním podezření se obrátit na lékaře,“ uvedla MUDr. Veronika Pallová z dermatovenerologické ambulance krnovské nemocnice.
Prevence je základ
Vyšší riziko onemocnění mají lidé se světlou pletí, nebo ti, kteří se v minulosti opakovaně na slunci spálili. Mezi rizikové skupiny se počítají také lidé s větším množstvím znamének různých tvarů a zabarvení, popř. ti, jejichž příbuzní podstoupili léčbu melanomu. Opatrní by měli být i pravidelní návštěvníci solárií. Obecně ale platí, že melanom si nevybírá, nezáleží na věku, pohlaví a ve velké míře ani na životním stylu. Při pobytu na slunci je proto nutné používat účinné ochranné prostředky
a nezapomínat na preventivní prohlídky. Právě včasná diagnostika je základním předpokladem úspěšné léčby. „Zejména u starších lidí se často setkáváme s určitou mírou bagatelizace jejich stavu. Myslí si, že to patří k věku, popř. že to takzvaně ‚dožijí‘, a přicházejí pozdě. Důležité je přijít včas. Čím menší nádor je, tím jednodušší a rychlejší léčba pacienta čeká,“ vysvětlila primářka Pallová.
Diagnostika melanomu je rychlá, lékař podezřelé znaménko prohlédne dermatoskopem a v případě potřeby rozhodne o jeho odstranění. „V lokálním umrtvení podezřelou tkáň odebereme a zašleme na histopatologické vyšetření, které diagnózu potvrdí nebo vyvrátí. Tzv. excize tenkých melanomů, do tloušťky 1 mm, přináší velmi dobré výsledky a pacient je odstraněním melanomu prakticky vyléčen. Pokročilá stádia melanomů s sebou nesou nemalá rizika,“ upozorňuje Veronika Pallová.
Abeceda pro zdraví
Jak tedy poznat, že znaménko na kůži může být nebezpečné? Pomůže jednoduché pravidlo ABCD(+E), tedy Asymetrie, okraje (angl. Borders), barva (angl. Color), velikost (angl. Diameter) a Evoluce neboli vývoj. „Změny typické pro melanom jsou obvykle snadno pozorovatelné, a je proto vhodné si jich všímat. Jakýkoliv vývoj znaménka, vč. svědění či krvácení, může být známkou toho, že se děje něco nepatřičného. Kdykoliv na kůži shledám něco podezřelého nebo podezřele se chovajícího,
či se mi objeví úplně nové znaménko, je dobré se poradit buď se svým praktickým lékařem, nebo rovnou se nechat vyšetřit dermatologem,“ dodala primářka Veronika Pallová.
Dermatovenerologická ambulance funguje v nemocnici v budově urgentního příjmu každé pondělí a čtvrtek od 8:00 do 14:00. Před návštěvou je dobré mít doporučení praktického lékaře. K vyšetření je třeba se objednat buď telefonicky, nebo u sestry v ordinační den.
Pacienti z regionu si mohou bezplatně nechat vyšetřit znaménko na Dni sociálních služeb, který se uskuteční 15. června 2023 na Hlavním náměstí v Krnově, kde bude mít nemocnice svůj tým zdravotníků.